Ημερίδα για τη Δυσλεξία.

Για Γονείς και Κηδεμόνες Δράσεις

Την Κυριακή 22 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του  6ου Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου η Ημερίδα με θέμα: «Ξεκλειδώνοντας τη Δυσλεξία» με ομιλήτρια την κυρία Βίκυ Καπερώνη, Καθηγήτρια Αγγλικών, Ειδική Παιδαγωγό, Master in Education, PhD Candidate.

Η ημερίδα συνδιοργανώθηκε από τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τους Συλλόγους Διδασκόντων των γειτονικών δημοτικών σχολείων 24ου Δημ. Σχ. Ευόσμου ,6ου Διαπολιτισμικού Δημ. Σχ. Ευόσμου και 19ου Δημ. Σχ. Ευόσμου και  στο πλαίσιο μιας δημιουργικής συνεργασίας των τριών σχολείων. Πρόκειται για την πρώτη για τη φετινή χρονιά μιας σειράς δράσεων που ενδυναμώνει τους γονείς και τις σχέσεις σχολείου και οικογένειας.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς και εκπαιδευτικούς και των τριών σχολείων που παραβρέθηκαν στην εκδήλωσή μας. Επιπλέον ευχαριστούμε την κυρία Πάσχου Αγγελική, Σύμβουλο Εκπαίδευσης της 11ης περιφέρειας Δυτικής Θεσσαλονίκης που μας τίμησε με την παρουσίας της και πλαισίωσε εποικοδομητικά τη συζήτηση.

Χαιρόμαστε ιδιαίτερα για αυτή την ωραία συνεργασία και σχεδιάζουμε τις επόμενες συναντήσεις.